Samsung 65" Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Bixby & Alexa | UE65U8000FKXXU
Product image 1
1 / 2
Product Description
Specifications:
Smart
Yes
Product Type
LED TV
Display Resolution
4K Ultra HD (2160p)
Smart Platform
Samsung Tizen
Manufacturer Guarantee
1 Year
Connectivity
WiFi
Yes
Ethernet
Bluetooth
Bluetooth 5.2
Connections
- HDMI 2.0b x 3
- USB 3.0 x 2
Audio output
Optical x 1
Smart
Smart platform
Samsung Tizen Smart Hub
Smart TV services
- Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, All 4, My5, UKTV
- Streaming: Apple TV, Amazon Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
- Music: Amazon Music, Apple Music, Deezer, Spotify
- App store: Samsung Tizen App StorePlease note: Some services are only available in the UK
Voice controlled assistant
- Bixby via remote or TV
- Amazon Alexa via remote or TV
Screen mirroring
- Mobile to TV (Android / iOS)
- Sound Mirroring (Android / iOS)
- Wireless TV On (Android / iOS)
- Tap View (Android / iOS)
Smartphone app
SmartThings app
Tuner
TV tuner
- DVB-T2
- TV PLUSPlease note: Some services are only available in the UK
Electronic programme guide
Screen
Screen size
65"
Screen technology
LED edgelit
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
HDR
- HDR10+
- HDR10
- Hybrid Log Gamma (HLG)
Features
VESA mount
400 x 300
Table-top stand
Accessibility features
- Voice guide
- Low vision support
- Audio description
- Zoom menu and text
- High contrast
- SeeColors
- Color inversion
- Grayscale
- Picture off
- Closed caption (subtitle)
- Multi-output audio
- Sign language zoom
- Slow button repeat
- Remote control app
Security features
Samsung Knox Security
Other features
- Sleep timer
- Parental lock
General
Colour
Black
Internal menu languages
27 languages
Box contents
- Samsung UE65DU8000KXXU 65" Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
- Remote control
- Power cable
- User manual
Dimensions
- Package Size: 930 x 1578 x 142 mm (H x W x D)
- Set with Stand: 882.2 x 1444.1 x 222 mm (H x W x D)
- Set without Stand: 831.2 x 1444.1 x 76.8 mm (H x W x D)
- Stand (Basic): 1004.6 x 222 mm (W x D)
Weight
- TV with stand: 21.3 kg
- TV: 20.9 kg
- Boxed: 28.3 kg
Guarantee
1 year
Picture quality
Motion rate
50 Hz
Processor
Crystal Processor 4K
Refresh rate
60 Hz
Dynamic contrast ratio
Mega
Picture enhancement
4K Upscaling
Gaming technology
- Auto Game Mode
- HGiG
- Gaming hub
Other features
Contrast Enhancer
Energy consumption
Energy efficiency class (SDR)
G
On mode power demand (SDR)
107 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
164 W
Standby mode power demand
0.5 W
Audio
Speakers
2
Audio power
20 W
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
- Adaptive Sound
- Q-Symphony
-65%
Product Description
Specifications:
Product Type
LED TV
Display Resolution
4K Ultra HD (2160p)
Samsung Tizen
Manufacturer Guarantee
Connectivity
WiFi
Ethernet
Bluetooth
Bluetooth 5.2
Connections
- HDMI 2.0b x 3
- USB 3.0 x 2
Audio output
Optical x 1
Samsung Tizen Smart Hub
Smart TV services
Voice controlled assistant
- Bixby via remote or TV
Screen mirroring
- Mobile to TV (Android / iOS)
- Tap View (Android / iOS)
Smartphone app
SmartThings app
Tuner
TV tuner
- DVB-T2
Electronic programme guide
Screen
Screen size
65"
Screen technology
LED edgelit
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
HDR
- Hybrid Log Gamma (HLG)
Features
VESA mount
400 x 300
Table-top stand
Accessibility features
- Voice guide
- Low vision support
- Audio description
- Zoom menu and text
- High contrast
- SeeColors
- Color inversion
- Grayscale
- Picture off
- Closed caption (subtitle)
- Multi-output audio
- Sign language zoom
- Slow button repeat
- Remote control app
Security features
Samsung Knox Security
- Sleep timer
- Parental lock
General
Colour
Black
Internal menu languages
27 languages
Box contents
- Remote control
- Power cable
- User manual
Dimensions
Weight
- TV with stand: 21.3 kg
- TV: 20.9 kg
- Boxed: 28.3 kg
Guarantee
Picture quality
Motion rate
50 Hz
Processor
Crystal Processor 4K
Refresh rate
60 Hz
Dynamic contrast ratio
Mega
Picture enhancement
4K Upscaling
Gaming technology
- Auto Game Mode
- HGiG
- Gaming hub
Contrast Enhancer
Energy consumption
Energy efficiency class (SDR)
On mode power demand (SDR)
107 W
Energy efficiency class (HDR)
On mode power demand (HDR)
164 W
Standby mode power demand
0.5 W
Audio
Speakers
2
Audio power
20 W
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
- Adaptive Sound
- Q-Symphony
Samsung 65" Smart 4K Ultra HD HDR LED TV with Bixby & Alexa | UE65U8000FKXXU | IRWINS MEGASTORE