LG NANO81A 65" NanoCell AI 4K HDR Smart TV 2025 | 65NANO81A6A.AEK
Product image 1
1 / 2
Product Description
You'll love how good everything looks on the LG NANO81A 65" TV. NanoCell technology makes colours pop – and they're not just vibrant, they're true-to-life. All delivered in sharp 4K Ultra HD resolution. The a7 AI Processor is the brain of the TV. It's hard at work in the background, intelligently boosting the picture and sound of everything you watch. Plus, you'll always get the best picture with AI Brightness Control – it uses the TV's ambient sensor to adapt to the light in the room.
Specifications:
Brand LG
Product Category
  • TV & Audio
Product Type Smart TV
Display
Display Resolution 4K Ultra HD
Screen Type LED
Screen Size (Display) 65"
Screen Resolution 3840 x 2160px
Aspect Ratio 16:9
Refresh Rate 60Hz
TV Features
Key Features
  • 4K Ultra HD
  • HDR
  • LED
  • Smart TV
Image Quality HDR
Additional Features
  • Web Browser
  • Remote
  • DVB-T/T2/C/S/S2
  • HDMI 2.0
  • USB
  • Dynamic Tone Mapping
Power
Frequency 50-60 Hz
Power Source Mains
Voltage 100 - 240 V
Video
Video Format
  • HDR10
  • HLG
  • 4K
Video Definition 4K
Audio
Audio Decoding Format
  • AAC
  • MP3
  • HE‑AAC
  • AC3
  • EAC3
  • MP2
  • PCM
  • AC4
Audio Features
  • Dolby Digital
  • Auto Volume Leveler
  • Sound Booster
  • Bluetooth
  • LG Sound Sync
  • Apt-X
  • 2CH
  • Clear Voice Pro
  • Sound Mode Share
Platform
Operating System webOS
Operating System Version webOS 25
Box Dimensions
Height 970mm
Width 1600mm
Dimensions
Height 909 mm
Width 1454 mm
Depth 340 mm
Weight 23 kg
Dimensions (w/o stand)
Width 1454 mm
Depth 57.7 mm
Height 838 mm
Weight 21.6 kg
Certifications
Energy Rating Label F
Product Description
Specifications:
Brand LG
Product Category
  • TV & Audio
Product Type Smart TV
Display
Display Resolution 4K Ultra HD
Screen Type LED
Screen Size (Display) 65"
Aspect Ratio 16:9
Refresh Rate 60Hz
TV Features
Key Features
  • 4K Ultra HD
  • HDR
  • LED
  • Smart TV
Image Quality HDR
Additional Features
  • Web Browser
  • Remote
  • DVB-T/T2/C/S/S2
  • HDMI 2.0
  • USB
  • Dynamic Tone Mapping
Power
Frequency 50-60 Hz
Power Source Mains
Voltage 100 - 240 V
Video
Video Format
  • HDR10
  • HLG
  • 4K
Video Definition 4K
Audio
Audio Decoding Format
  • AAC
  • MP3
  • HE‑AAC
  • AC3
  • EAC3
  • MP2
  • PCM
  • AC4
Audio Features
  • Dolby Digital
  • Auto Volume Leveler
  • Sound Booster
  • Bluetooth
  • LG Sound Sync
  • Apt-X
  • 2CH
  • Clear Voice Pro
  • Sound Mode Share
Platform
Operating System webOS
Box Dimensions
Height 970mm
Width 1600mm
Dimensions
Height 909 mm
Width 1454 mm
Depth 340 mm
Weight 23 kg
Dimensions (w/o stand)
Width 1454 mm
Depth 57.7 mm
Height 838 mm
Weight 21.6 kg
Certifications
Energy Rating Label F
LG NANO81A 65" NanoCell AI 4K HDR Smart TV 2025 | 65NANO81A6A.AEK | IRWINS MEGASTORE