Samsung 55" 4K Smart LED TV | UE55U8000FKXXU
Product image 1
1 / 9
Product Description
Specifications:
  • Resolution: 4K UHD (3840 x 2160)
  • Size: 55 inches
  • Processor: Crystal Processor 4K
  • High Dynamic Range (HDR): Yes
  • Wi-Fi: Yes
  • HDMI Ports: 3
  • USB Ports: 1
  • Audio: Dolby Digital Plus
Key Features:
  • 55" LED Screen - 4K 50Hz
  • Auto Game Mode — Picks the best settings for consoles
  • Q-Symphony - provides a fully immersive sound experience
  • Object Tracking Sound Lite - experience sound that moves
  • Samsung TV Plus - Access 1000s of free films and shows
Dimensions and Energy Rating
Dimensions (WxHxD): 1285.7 x 749 x 76.8mm (without stand), 1230.5 x 783.3 x 250.5 mm (with stand)
Product Description
Specifications:
  • Size: 55 inches
  • Wi-Fi: Yes
  • HDMI Ports: 3
  • USB Ports: 1
  • Audio: Dolby Digital Plus
Key Features:
  • 55" LED Screen - 4K 50Hz
Dimensions and Energy Rating
Samsung 55" 4K Smart LED TV | UE55U8000FKXXU | IRWINS MEGASTORE