LG 55" OLED evo AI C5 4K Smart TV 2025 | OLED55C54LA.AEK
Product image 1
1 / 4
Product Description
Specifications:
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
F
On mode power demand (SDR)
77 W
On mode power demand (HDR)
191 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
40 W
- Optical x 1
- 3.5 mm jack
Screen size
55"
Motion rate
120 Hz
Refresh rate
120 Hz
Gaming technology
- Dolby Vision for Gaming (4K 120Hz)
- HDR game mode
- VRR (Up to 144Hz)
- Freesat HD (DVB-S2)
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
Edge slope centre stand
- App store: LG Content Store
Colour
- TV: Dark titan silver
Weight
- TV with stand: 16 kg
- TV without stand: 14.1 kg
- Boxed weight: 21.3 kg
Dimensions
- TV with stand: 757 x 1222 x 230 mm (H x W x D)
- TV without stand: 703 x 1222 x 45.1 mm (H x W x D)
- Boxed: 810 x 1360 x 187 mm (H x W x D)
Box contents
- LG OLED55C54LA 55" Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV
- User manual
Material
- TV: Metal
- Stand: Plastic
-65%
Product Description
Specifications:
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
F
On mode power demand (SDR)
77 W
On mode power demand (HDR)
191 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
40 W
- Optical x 1
- 3.5 mm jack
Screen size
55"
Motion rate
120 Hz
Refresh rate
120 Hz
Gaming technology
- HDR game mode
- VRR (Up to 144Hz)
Table-top stand
Edge slope centre stand
Colour
- TV: Dark titan silver
Weight
- TV with stand: 16 kg
- TV without stand: 14.1 kg
- Boxed weight: 21.3 kg
Dimensions
Box contents
- User manual
Material
- TV: Metal
- Stand: Plastic
LG 55" OLED evo AI C5 4K Smart TV 2025 | OLED55C54LA.AEK | IRWINS MEGASTORE