LG C5 48" OLED evo AI 4K HDR Smart TV 2025 | OLED48C54LA.AEK
Product image 1
1 / 2
Product Description
Specifications
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
G
On mode power demand (SDR)
66 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
115 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
40 W
Sound technology
α9 AI Sound Pro (Virtual 11.1.2 Up-mix)
Speakers
2.2
Sound processing
Dolby Atmos
Other features
- AI Acoustic Tuning
- AI Voice Remastering
- WOW Orchestra
CONNECTIVITY
Audio output
- Optical x 1
- 3.5 mm jack
Connections
- HDMI 2.1 x 4
- USB 2.0 x 3
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.3
SCREEN
Screen technology
OLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
48"
HDR
- Dolby Vision IQ
- Dolby Vision
- HDR10
- Hybrid Log Gamma (HLG)
- Cinema HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
OLED Dynamic Tone Mapping Pro
Motion rate
120 Hz
Picture enhancement
- OLED Colour
- AI Super Upscaling 4K
Response time
0.1 ms
Processor
α9 AI Processor 4K Gen8
Refresh rate
120 Hz
Gaming technology
- Dolby Vision for Gaming (4K 120Hz)
- Nvidia G-Sync compatible
- AMD FreeSync compatible
- Game Optimiser
- HDR game mode
- VRR (Up to 144Hz)
- ALLM
- HGiG mode
Other features
- AI Picture Pro
TUNER
Electronic programme guide
8-day EPG
TV tuner
- DVB-T2
- Freesat HD (DVB-S2)
FEATURES
Table-top stand
2-pole stand
VESA mount
300 x 200
- Sleep timer
- Parental lock
- Ambient brightness sensor
PVR function
Accessibility features
- Audio guidance
- Audio description
- Enjoy TV sound together
- High contrast
- Greyscale
- Invert colours
- Hard of Hearing
- Subtitles
SMART
Smart TV services
- Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, Channel 4, 5, U
- Streaming: Apple TV, Prime Video, Disney+, Netflix, NOW, Paramount+, YouTube
- Music: Spotify, Amazon Music, Apple Music
- App store: LG Content Store
Screen mirroring
- Miracast (Android / iOS)
- Chromecast (Android / iOS)
- Airplay 2 (iOS)
Smartphone app
LG ThinQ app
Other smart features
- Works with Alexa smart speakers
- AI Chatbot
- Voice ID
Smart platform
webOS 25
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote or TV
GENERAL
Colour
- TV: Black
- Stand: Charcoal black
Guarantee
1 year
Weight
- TV with stand: 16.8 kg
- TV without stand: 14.9 kg
- Boxed weight: 20.5 kg
Dimensions
- TV with stand: 675 x 1071 x 230 mm (H x W x D)
- TV: 618 x 1071 x 46.9 mm (H x W x D)
- Boxed: 735 x 1373 x 162 mm (H x W x D)
Box contents
- LG OLED48C54LA 48" Smart 4K Ultra HD HDR OLED TV
- Magic remote control
- Batteries
- Stand
- Screws
- User manual
Product Description
Specifications
ENERGY CONSUMPTION
Energy efficiency class (SDR)
On mode power demand (SDR)
66 W
Energy efficiency class (HDR)
On mode power demand (HDR)
115 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
40 W
Sound technology
Speakers
2.2
Sound processing
Dolby Atmos
- AI Acoustic Tuning
- AI Voice Remastering
- WOW Orchestra
CONNECTIVITY
Audio output
- Optical x 1
- 3.5 mm jack
Connections
- HDMI 2.1 x 4
- USB 2.0 x 3
WiFi
Ethernet
Bluetooth
Bluetooth 5.3
SCREEN
Screen technology
OLED
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
48"
HDR
- Dolby Vision IQ
- Dolby Vision
- HDR10
- Hybrid Log Gamma (HLG)
- Cinema HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
OLED Dynamic Tone Mapping Pro
Motion rate
120 Hz
Picture enhancement
- OLED Colour
- AI Super Upscaling 4K
Response time
0.1 ms
Processor
α9 AI Processor 4K Gen8
Refresh rate
120 Hz
Gaming technology
- Nvidia G-Sync compatible
- AMD FreeSync compatible
- Game Optimiser
- HDR game mode
- VRR (Up to 144Hz)
- ALLM
- HGiG mode
- AI Picture Pro
TUNER
Electronic programme guide
8-day EPG
TV tuner
- DVB-T2
- Freesat HD (DVB-S2)
FEATURES
Table-top stand
2-pole stand
VESA mount
300 x 200
- Sleep timer
- Parental lock
- Ambient brightness sensor
PVR function
Accessibility features
- Audio guidance
- Audio description
- Enjoy TV sound together
- High contrast
- Greyscale
- Invert colours
- Hard of Hearing
- Subtitles
SMART
Smart TV services
- App store: LG Content Store
Screen mirroring
- Miracast (Android / iOS)
- Chromecast (Android / iOS)
- Airplay 2 (iOS)
Smartphone app
LG ThinQ app
Other smart features
- AI Chatbot
- Voice ID
Smart platform
webOS 25
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote or TV
GENERAL
Colour
- TV: Black
- Stand: Charcoal black
Guarantee
1 year
Weight
- TV with stand: 16.8 kg
- TV without stand: 14.9 kg
- Boxed weight: 20.5 kg
Dimensions
Box contents
- Magic remote control
- Batteries
- Stand
- Screws
- User manual
LG C5 48" OLED evo AI 4K HDR Smart TV 2025 | OLED48C54LA.AEK | IRWINS MEGASTORE