LG 50" LED 4K HDR Smart TV 2025 | 50UA73006LA.AEK
Product image 1
1 / 2
Product Description
The LG UA73 50" TV's packed full of vibrant detail thanks to theĀ 4K Ultra HD resolution, so your favourite shows and films will look stunning.Ā At its heart is theĀ a7 AI ProcessorĀ - it's the brain of the TV. It's hard at work in the background, intelligently boosting the picture and sound of everything you watch. It even makes sure that you can zip through the menus without any waiting around. Having a movie night? There's plenty to watch onĀ smart webOS, with a huge range of streaming services like Netflix, Disney+ and Apple TV+. Just search for whatever you're in the mood for and grab the popcorn.
Specifications:
Energy efficiency class (SDR)
G
On mode power demand (SDR)
71 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
95 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
20 W
Sound technology
AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix)
Speakers
2
Other features
- Auto Volume Leveling
- WOW Orchestra
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
- HDMI 2.0 x 3
- USB 2.0 x 2
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Bluetooth 5.1
SCREEN
Screen technology
LED directlit
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
50"
HDR
- HDR10
- Hybrid Log Gamma (HLG)
- Active HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Dynamic Tone Mapping
Motion rate
60 Hz
Picture enhancement
4K Super Upscaling
Processor
α7 Gen8 AI Processor 4K
Refresh rate
60 Hz
Gaming technology
- HGiG HDR game mode
- ALLM
- Game Optimiser
- VRR
Other features
TUNER
Electronic programme guide
8-day EPG
TV tuner
- DVB-T2
- Freesat HD (DVB-S2)
Please note: Some services are only available in the UK
FEATURES
Table-top stand
2-pole stand
VESA mount
300 x 300
- Sleep timer
- Parental lock
PVR function
Accessibility features
- Audio Guidance
- Audio Description
- Enjoy TV Sound Together
- High Contrast
- Greyscale
- Invert Colours
- Hard of Hearing
- Subtitles
Security features
Security updates
SMART
Smart TV services
- Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, 4, 5, U
- Streaming: Prime Video, Apple TV, Disney+, Netflix, NOW, Paramount+, YouTube
- Music: Amazon Music, Apple Music, Spotify
- App store: LG Apps Store
Screen mirroring
- Miracast (Android / iOS)
- Chomecast (Android / iOS)
- AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app
LG ThinQ app
Other smart features
Works with Alexa speakers
Smart platform
webOS 25
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote
GENERAL
Colour
Black
Guarantee
1 year
Weight
- TV with stand: 9.1 kg
- TV: 8.9 kg
- Boxed: 12.2 kg
Dimensions
- TV with stand: 708 x 1111 x 292 mm (H x W x D)
- TV: 641 x 1111 x 58.9 mm (H x W x D)
- Boxed: 760 x 1250 x 128 mm (H x W x D)
Box contents
- LG 50UA73006LA 50" Smart 4K Ultra HD HDR LED TV
- Remote control
- Batteries
- Stand
- Screws
- User manual
Material
- TV: Metal
- Stand: Plastic
-65%
Product Description
Specifications:
Energy efficiency class (SDR)
On mode power demand (SDR)
71 W
Energy efficiency class (HDR)
On mode power demand (HDR)
95 W
Standby mode power demand
0.5 W
AUDIO
Audio power
20 W
Sound technology
Speakers
2
- Auto Volume Leveling
- WOW Orchestra
CONNECTIVITY
Audio output
Optical x 1
Connections
- HDMI 2.0 x 3
- USB 2.0 x 2
WiFi
Ethernet
Bluetooth
Bluetooth 5.1
SCREEN
Screen technology
LED directlit
Resolution
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size
50"
HDR
- HDR10
- Hybrid Log Gamma (HLG)
- Active HDR
PICTURE QUALITY
Dynamic contrast ratio
Dynamic Tone Mapping
Motion rate
60 Hz
Picture enhancement
4K Super Upscaling
Processor
α7 Gen8 AI Processor 4K
Refresh rate
60 Hz
Gaming technology
- HGiG HDR game mode
- ALLM
- Game Optimiser
- VRR
TUNER
Electronic programme guide
8-day EPG
TV tuner
- DVB-T2
- Freesat HD (DVB-S2)
FEATURES
Table-top stand
2-pole stand
VESA mount
300 x 300
- Sleep timer
- Parental lock
PVR function
Accessibility features
- Audio Guidance
- Audio Description
- Enjoy TV Sound Together
- High Contrast
- Greyscale
- Invert Colours
- Hard of Hearing
- Subtitles
Security features
Security updates
SMART
Smart TV services
- App store: LG Apps Store
Screen mirroring
- Miracast (Android / iOS)
- Chomecast (Android / iOS)
- AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app
LG ThinQ app
Other smart features
Works with Alexa speakers
Smart platform
webOS 25
Voice controlled assistant
Amazon Alexa via remote
GENERAL
Colour
Black
Guarantee
1 year
Weight
- TV with stand: 9.1 kg
- TV: 8.9 kg
- Boxed: 12.2 kg
Dimensions
Box contents
- Remote control
- Batteries
- Stand
- Screws
- User manual
Material
- TV: Metal
- Stand: Plastic
LG 50" LED 4K HDR Smart TV 2025 | 50UA73006LA.AEK | IRWINS MEGASTORE