Product image 1
1 / 4
Highlights
Ā black blank blank Tizen OS Smart TV black blank
Crystal Processor 4K
Clarity guaranteed with intelligent 4K picture enhancement
MetalStream Design
Expertly engineered for a slim profile and tidy cabling
Tizen OS Smart TV
Your favourite streaming apps all in one place
Samsung Knox Security
Your data, protected
Ā
Colourful Viewing. Slender Design.
4K Upscaling & Crystal Processor 4K
Smart TV Powered by Tizen OS
Gaming Hub
Object Tracking Sound Lite
MetalStream Design
Enhanced Viewing Experience: PurColour & HDR10+:
Motion Xcelerator & Auto Game Mode
Samsung SmartThings
Seamlessly connect and control all your smart home devices directly from your TV.
Samsung Knox Security
Samsung Health
Turn your home into a fitness hub with extensiv
Universal Gesture
Notes:
Experience entertainment like never before -Ā stunning visuals, smart innovations, seamless gaming.
Accessories:
  • Remote controller model
  • Full motion slim wall mount support (Y22)
  • SlimFit cam support
  • Power cable
Product Features
  • Picture engine: Crystal processor 4K
  • Motion technology: Motion xcelerator
  • Color booster
  • Sound output (RMS): 20W
  • Bixby
  • Eco sensor
  • Works with AI speaker
  • Apple airplay
  • Wi-Fi 5
  • HDMI maximum input rate: 4K 60Hz (for HDMI 1/2/3)
  • Power consumption (Stand-by): 0.50W
  • Power consumption (Typical): 69.0W
  • Power consumption (Max): 120W
  • Dongle support
Ā
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
Highlights
Crystal Processor 4K
Tizen OS Smart TV
Your data, protected
Smart TV Powered by Tizen OS
Gaming Hub
Object Tracking Sound Lite
Samsung SmartThings
Samsung Health
Universal Gesture
Notes:
Accessories:
  • Remote controller model
  • SlimFit cam support
  • Power cable
Product Features
  • Color booster
  • Sound output (RMS): 20W
  • Bixby
  • Eco sensor
  • Works with AI speaker
  • Apple airplay
  • Wi-Fi 5