Samsung 24" Full HD Smart TV | UE24F6000FKXXU
Product image 1
1 / 2
Product Description
You'll never be stuck for something to watch on this Samsung H6000 24” TV. You'll find films, TV shows, and all your favourite catch-up apps on Samsung's Tizen OS. It all looks great too. Even the blandest of scenes are given a makeover with PurColour which boosts colours while keeping them looking natural. Plus, sound is more realistic with Object Tracking Sound Lite – the TV speakers follow the on-screen action.
Specifications:
Connectivity
WiFi
Yes
Ethernet
Yes
Bluetooth
Connections
- HDMI 1.4 x 2
- USB Type-A x 3
DLNA certified
Smart
Smart platform
Tizen OS
Smart TV services
- Catch up TV: BBC iPlayer, ITVX, Channel 4, 5, U
- Streaming: Apple TV, Prime Video, BT Sport, Disney+, Netflix, NOW TV, YouTube
- Music: Apple Music, Deezer, Spotify
- App store: Samsung TV App StorePlease note: Some services are only available in the UK
Screen mirroring
- Mobile to TV
- Sound Mirroring
- Wireless TV On
Smartphone app
SmartThings app
Tuner
TV tuner
DVB-T2CPlease note: Some services are only available in the UK
IPTV
TV PLUS
Electronic programme guide
Screen
Screen size
24"
Screen technology
LED
Resolution
Full HD 1920 x 1080p
HDR
- HDR10+
- HDR10
- Hybrid Log Gamma (HLG)
Features
PVR function
VESA mount
100 x 100
Table-top stand
Accessibility features
- Voice guide
- Low vision support
- Hearing impaired support
- Motor impaired support
Security features
Knox Security
Other features
- Sleep timer
- Parental lock
- Ambient brightness sensor
General
Colour
Black
Box contents
- Samsung UE24F6000FKXXU 24" Smart Full HD Ready HDR LED TV
- Remote control
- User manual
- Power cable
- Mini wall mount support
Dimensions
- TV with stand: 428.3 x 540.7 x 175.1 mm (H x W x D)
- TV: 329.0 x 540.7 x 41.1 mm (H x W x D)
- Boxed: 390 x 660 x 98 mm (H x W x D)
Internal menu languages
28 languages
Weight
- TV with stand: 3 kg
- TV: 2.5 kg
- Boxed: 4.2 kg
Guarantee
1 year
Additional information
Picture quality
Refresh rate
60 Hz
Dynamic contrast ratio
Mega
Energy consumption
Energy efficiency class (SDR)
E
On mode power demand (SDR)
18 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
27 W
Standby mode power demand
0.5 W
Audio
Speakers
2
Audio power
10 W
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
Other features
- Q-Symphony
- Audio pre-selection descriptor
- Adaptive Sound
Product Description
Specifications:
Connectivity
WiFi
Ethernet
Bluetooth
Connections
- HDMI 1.4 x 2
- USB Type-A x 3
DLNA certified
Smart
Smart platform
Tizen OS
Smart TV services
Screen mirroring
- Mobile to TV
- Sound Mirroring
- Wireless TV On
Smartphone app
SmartThings app
Tuner
TV tuner
IPTV
TV PLUS
Electronic programme guide
Screen
Screen size
24"
Screen technology
LED
Resolution
Full HD 1920 x 1080p
HDR
- Hybrid Log Gamma (HLG)
Features
PVR function
VESA mount
100 x 100
Table-top stand
Accessibility features
- Voice guide
- Low vision support
- Hearing impaired support
- Motor impaired support
Security features
Knox Security
- Sleep timer
- Parental lock
- Ambient brightness sensor
General
Colour
Black
Box contents
- Remote control
- User manual
- Power cable
- Mini wall mount support
Dimensions
Internal menu languages
28 languages
Weight
- TV with stand: 3 kg
- TV: 2.5 kg
- Boxed: 4.2 kg
Guarantee
1 year
Additional information
Picture quality
Refresh rate
60 Hz
Dynamic contrast ratio
Mega
Energy consumption
Energy efficiency class (SDR)
E
On mode power demand (SDR)
18 W
Energy efficiency class (HDR)
G
On mode power demand (HDR)
27 W
Standby mode power demand
0.5 W
Audio
Speakers
2
Audio power
10 W
Sound technology
Object Tracking Sound Lite
- Q-Symphony
- Adaptive Sound
Samsung 24" Full HD Smart TV | UE24F6000FKXXU | IRWINS MEGASTORE