*OPEN BOX* Philips TAM2805/10 Audio DAB + Radio Internet Radio Black | TAM2805/10
Comes with full warranty on registration.
Philips TAM2805/10 Audio DAB + Radio Internet Radio Black || TAM2805/10
Description
- Included components: Guarantee Certificate
- Power source type: Corded Electric
- Wireless communication technology: Infrared
One small system for all your music
Perfect for smaller spaces
Easy streaming. Epic listening
Convenience and control
Alarm. Wake to your favourite radio station or a tone
Specification
Sound
- Maximum output power (RMS)
10 W
- Sound enhancement
digital sound control
bass reflex speaker system
Dynamic Bass Boost
- Sound mode
Pop
Jazz
Rock
Classic
Flat
- Volume Control
Digital up/down
- Frequency response
63-20000 Hz
- Speaker impedance
6 ohm
Loudspeakers
- Number of sound channels
2.0
- Driver configuration
Full range
- Number of full-range drivers
2
- Full-range driver diameter
2.75"
Tuner/Reception/Transmission
- Tuner type
Digital
- Tuner bands
FM
DAB/DAB+
Internet Radio
- Antenna
FM antenna (75 ohm)
- Station presets
20 FM, 20 DAB
- RDS
Yes.
Connectivity
- Wi-Fi
802.11 a/b/g/n
- Bluetooth profiles
A2DP
AVRCP
- Bluetooth range
10 M (free space)
- Bluetooth version
4.2
- Audio in
3.5 mm
- Headphone jack
1 x 3.5 mm
- Smart Home
Spotify Connect
- DLNA Standard
n.a.
Convenience
- Clock update
DAB/Internet radio
- Display screen type
2.4" TFT
- Display Enhancements
Brightness Control
- Alarms
Yes, Buzzer, Internet radio, DAB, FM
- No. of alarms
2
- Sleep timer
Yes
- Remote Control
Design
- System components
Main unit
- Wall mountable
Compatibility
- Smartphone/tablet APP control
No
Power
- Adapter type
AC external
- Power supply
110-240 V, 50/60 Hz
Accessories
- Included accessories
AC power adapter
FM antenna
Remote Control
2 x AAA Batteries
Wall mounting bracket
Quick start guide
Warranty Leaflet
Dimensions
- Main Unit (W x H x D)
400 x 220 x 110 mm
- Main Unit Weight
1.71 kg
Packaging dimensions
- Depth
15.6 cm
- EAN
- Gross weight
2.807 kg
- Height
31.5 cm
- Net weight
1.707 kg
- Tare weight
1.1 kg
- Number of products included
1
- Packaging type
Box
- Type of shelf placement
Laying
- Width
45.5 cm
Description
Perfect for smaller spaces
Easy streaming. Epic listening
Convenience and control
Specification
Sound
- Maximum output power (RMS)
10 W
- Sound enhancement
digital sound control
bass reflex speaker system
Dynamic Bass Boost
- Sound mode
Pop
Jazz
Rock
Classic
Flat
- Volume Control
Digital up/down
- Frequency response
63-20000 Hz
- Speaker impedance
6 ohm
Loudspeakers
- Number of sound channels
2.0
- Driver configuration
Full range
- Number of full-range drivers
- Full-range driver diameter
2.75"
Tuner/Reception/Transmission
- Tuner type
Digital
- Tuner bands
FM
DAB/DAB+
Internet Radio
- Antenna
FM antenna (75 ohm)
- Station presets
20 FM, 20 DAB
- RDS
Connectivity
- Wi-Fi
802.11 a/b/g/n
- Bluetooth profiles
A2DP
AVRCP
- Bluetooth range
10 M (free space)
- Bluetooth version
4.2
- Audio in
3.5 mm
- Headphone jack
1 x 3.5 mm
- Smart Home
Spotify Connect
- DLNA Standard
n.a.
Convenience
- Clock update
DAB/Internet radio
- Display screen type
2.4" TFT
- Display Enhancements
Brightness Control
- Alarms
- No. of alarms
- Sleep timer
Design
- System components
Main unit
- Wall mountable
Compatibility
No
Power
- Adapter type
AC external
- Power supply
110-240 V, 50/60 Hz
Accessories
- Included accessories
AC power adapter
FM antenna
2 x AAA Batteries
Wall mounting bracket
Quick start guide
Warranty Leaflet
Dimensions
- Main Unit (W x H x D)
400 x 220 x 110 mm