Revez Extra Long Arm Full Motion TV Bracket for 43" - 80" TVs up to 50kg || STS80-LONG
Product image 1
1 / 9
Product Description
Revez Extra Long Arm Full Motion TV Bracket for 43" - 80" TVs
This bracket is perfect when you need that extra distance from the wall. Suits most TV's up to 50KG.
  • Perfect for mounting TVs from 43"- 80"
  • Maximum Weight Capacity: 50kg
  • VESA Maximum Size: 800 x 400
  • Suitable VESA Patterns: 200x200, 400x200, 300x300, 400x400, 600x400, 800x400
  • Tilt: Max -15° to + 5°
  • Swivel: Max -90° to + 90°
  • Screen Level Adjustment: -3° to +3°
  • Profile Size: 82mm to 1015mm
  • Cable Management: Yes
  • Spirit Level: Detachable
  • Easy & Fast Installation
  • Comes with fitting kit
-65%
Product Description
  • VESA Maximum Size: 800 x 400
  • Tilt: Max -15° to + 5°
  • Swivel: Max -90° to + 90°
  • Profile Size: 82mm to 1015mm
  • Cable Management: Yes
  • Spirit Level: Detachable
  • Easy & Fast Installation
  • Comes with fitting kit
Revez Extra Long Arm Full Motion TV Bracket for 43" - 80" TVs up to 50kg || STS80-LONG | IRWINS MEGASTORE