AVITA Liber 14" Laptop - Ryzen 5 3500U, 8GB RAM, 256GB Storage - Home Ornament in Gold | NS14A8UKV541-G
Product image 1
1 / 7
Product Description
Experience Slimmer but greater. The LIBER V series has a 3.7mm unbound ultra-narrow bezel which has been reduced by about 63% compared with previous LIBER series notebooks, one step closer to perfection with its 78.2% screen-to-body ratio. With a full HD 16:9 IPS display with anti-glare, presenting detailed images clearly with a stable response time under various ambient indoor and outdoor lighting conditions, allowing you to enjoy the LIBER V's big world with the ultra-wide viewing angle of 178 degrees. Whether you are studying, working, or simply having fun, LIBER V brings you an extraordinary viewing experience that you have never seen.
Readily Portable
Extraordinary Performance and Productivity
Not only LIBER V is unique in appearance but also in performance, the 8GB RAM and large storage up to 256GB Storage, LIBER V can swiftly process and access files, allowing you to work with ease, even with complex workflows. LIBER V’s full-size backlit keyboard with 1.5mm key travel and 19mm key pitch delivers the ultimate word-processing experience that you could ever ask for. Along with AVITA’s extra-large touchpad, support for 4 fingers gestures perfectly, you can have more space to control. LIBER V’s battery life lasts for up to 10 hours whilst the notebook is equipped with different ports that are compatible with other devices. Making it possible to simultaneously charge, transfer data, display, and connect to various devices to meet your different needs.
Tangible Lightness
LIBER offers great mobility. Having no compromise to a silky metallic body with the thinnest part of the only 5mm and weighing just 1.49kg, it comes with an ultra-slim and light design that unburdens you on the go.
Specifications:
General
Product Type Notebook
Brand AVITA
Model Liber V
Processor
CPU AMD Ryzen 5 3500U
Processor Family AMD Ryzen
Processor Model Ryzen 5 3500U
Processor Cores 4
Display
Screen 14" TFT IPS Anti-Glare
Display Resolution 1920 x 1080 px
Touch Screen N
Storage
Operating System Microsoft Windows 10 Home
RAM 8 GB DDR4
Storage 256 GB SSD
Storage Type SSD
Compatible Memory Cards MicroSD (TransFlash)
Optical Hard Drive Not Included
Graphics
Graphics AMD Radeon Vega 8
Graphics Type Radeon Vega 8
GPU Clock Speed 1.20 GHz
Connectivity
USB 3.0 (Type-A) 2
USB 3.0 (Type-C) 1
HDMI Y
Bluetooth 4.2
WLAN Wi-Fi 5 IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Camera IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Speakers 2 x 0.8 W Stereo
Card Reader Micro SD Slot
RJ45 N
Battery
Battery Type Lithium-Ion
Battery Life Up to 10 hrs
Security
Warranty Material
Aluminium Chassis
Warranty Fingerprint Reader
Warranty
Warranty 2-Year Manufacturer Warranty
Dimensions
Dimensions (W x D x H)(mm) 317.5 x 215.9 x 18.8
Weight 1.58 kg
-65%
Product Description
Readily Portable
Tangible Lightness
Specifications:
General
Product Type Notebook
Brand AVITA
Model Liber V
Processor
CPU AMD Ryzen 5 3500U
Processor Family AMD Ryzen
Processor Model Ryzen 5 3500U
Processor Cores 4
Display
Screen 14" TFT IPS Anti-Glare
Touch Screen N
Storage
RAM 8 GB DDR4
Storage 256 GB SSD
Storage Type SSD
Graphics
Graphics AMD Radeon Vega 8
Graphics Type Radeon Vega 8
GPU Clock Speed 1.20 GHz
Connectivity
USB 3.0 (Type-A) 2
USB 3.0 (Type-C) 1
HDMI Y
Bluetooth 4.2
Camera IEEE 802.11a/b/g/n/ac
Speakers 2 x 0.8 W Stereo
Card Reader Micro SD Slot
RJ45 N
Battery
Battery Type Lithium-Ion
Battery Life Up to 10 hrs
Security
Warranty Material
Aluminium Chassis
Warranty Fingerprint Reader
Warranty
Dimensions
Weight 1.58 kg
AVITA Liber 14" Laptop - Ryzen 5 3500U, 8GB RAM, 256GB Storage - Home Ornament in Gold | NS14A8UKV541-G | IRWINS MEGASTORE