Product image 1
1 / 9
Product Description
Lead time may apply -Estimated lead time 2-6 weeks
LA-90-TOLVI-BR
Tolvi Ceiling Cooker Hood 900mm x 500mm with Brushless slimline motor -  Fits UK Ceiling Joist Heights
This extractor has LED lighting, easy to install either into your ceiling or simply lower a box section on your existing ceiling, very powerful 800m³/hr A++ motor, remote control with additional manual controls and a high grade stainless steel finish. With a 25w central LED panel illumination for added kitchen dining light, our new brushless slimline very powerful 800m³/hr A++ motor will allow you to fit your hood in to a minimum joist height of 190mm.
This hood must be installed on minimum 6" / 150mm round ducting or rectangular equivalent (Our 6" ducting is 220mm x 90mm).This will allow for the highest extraction rate possible for the hood and aid in reducing noise from the motor
This hood must not be installed higher than 2 meters above your hob.
The Tolvi Brushless is also available in:
60cm x 60cm - LA-60-Tolvi-BR
120cm x 50cm - LA-120-Tolvi-BR
Energy Saving
Quieter Motor Operation
Better Power to Weight Ratio
Longer Life Motor
FILTER
N/A
Guarantee (Subject to Registration)
7 Parts & Labour
90CM TOLVI BRUSHLESS COOKER HOOD TECHNICAL INFORMATION
Product Specification Guide Specification Guide
PDF File - Opens in a New Window
Product Installation Guide Product Installation Guide
Product Installation Guide Product Fiche
Product Installation Guide Product Maintenance Guide
Product Description
LA-90-TOLVI-BR