Product image 1
1 / 10
Product Description
Lead time may apply -Estimated lead time 2-6 weeks
150mm (6") round, or our 220mm x 90mm (6") rectangular equivalent ducting, must be used on all Luxair Cooker Hoods external motors, as this will allow for the highest extraction rate and the best possible performance for your cooker hood, as well as aid in reducing any possible noise from the motor. Using ducting less than 150mm (6") will invalidate your warranty (subject to registration).
You will not be disappointed with a Luxair External Motor Ceiling Hood !!
  • PLEASE NOTE: This product will have the following contents in the seperate boxes provided:
pdf icon Product Technical Data
PDF File - Opens in a New Window
pdf icon
Product Installation Guide
Pitched And Wall Motor
pdf icon
Product Installation Guide
Flat Roof Motor
FILTER
N/A
Guarantee
(Subject to Registration)
7 Parts & Labour
-65%
Product Description