Product image 1
1 / 12
Product Description
Lead time may apply -Estimated lead time 2-6 weeks
LA-90-ANZI-BR-BLK
The all new Anzi Ceiling Cooker Hood, now with Quieter Slimline Brushless Motor 90cm x 50cm
The Anzi has a new brushless 800m³/hr motor with A+++ energy efficiency.
All Luxair kitchen hoods come with mesh grills as standard to catch the grease when cooking.
This hood must be installed on a minimum 6" / 150mm round ducting or rectangular equivalent. Our equivalent ducting is 220mm x 90mm. This will allow for the highest extraction rate possible for the hood and aid in reducing noise from the motor. This hood must not be installed higher than 2 metres above your hob.
FILTER
N/A
Guarantee (Subject to Registration)
7 Parts & Labour
pdf icon Product Technical Data
PDF File - Opens in a New Window
pdf icon Product Installation Guide
pdf icon Product Fiche
-65%
Product Description
LA-90-ANZI-BR-BLK