Luxair 150cm Lusso Luxury Cooker Hood - Stainless Steel || LA-150-LUSSO-FLT-SS
Product image 1
1 / 5
Product Description
Lead time may apply -Estimated lead time 2-6 weeks
What makes this Luxury hood totally different from all other hoods are,
  • The cooker hood motor unit has a massive extraction rate of 1350mÂł/hr, motor rating tested unrestricted before ducting is installed, please be aware that you will lose extraction rates of a 1/3rd every time you use a 90° elbow or bend in your ducting, its recommended that a minimum of 200mm 8" ducting should be used on this product however 150mm 6" can be used, you will need the reducer collar Part A1 , the maximum run for the ducting is 6.5 meters on this extractor.
  • Optional Remote Control for ease of use
pdf icon Product Technical Data
PDF File - Opens in a New Window
pdf icon Product Installation Guide
pdf icon Product Fiche
Product Description