AOC 24" Gaming Monitor G Line Curved 165Hz FHD | C24G2AE/BK
Product image 1
1 / 7
Product Description
This 165 Hz display impresses with its lightning-fast 1 ms response time and VA panel, generating extraordinarily powerful colours. The FreeSync Premium support guarantees perfect synchronisation between monitor and GPU.
Specifications:
Display information
Screen size (inch)
23.6
Screen size (cm)
59.944
Flat / Curved
Curved
Curvature Radius
1500R
Display viewing Area (HxW) in mm
521,39 x 293,28
Display hardness
3H
Pixel Pitch (mm)
Pixels per Inch
93
Panel resolution
1920x1080
Resolution name
FHD
Aspect ratio
16:9
Panel type
VA
Backlight type
WLED
Max Refresh rate
165 Hz
Response time GtG
4 ms
Response time MPRT
1 ms
Static contrast ratio
3000:1
Dynamic contrast ratio
80M:1
Viewing angle (CR10)
Display colours
16.7 Million
Brightness in nits
250 cd/m2
Video Features
Sync technology (VRR)
Freesync Premium
Sync range
Digital signal frequency
D-SUB/DMI1.4:48-144Hz DP1.2:48-165H
Blue Light Technology
Low Blue Light
Colour space (sRGB) CIE 1931 %
120
Colour space (Adobe RGB) CIE 1931 %
89
Colour space (NTSC) CIE 1931 %
85
Flicker-Free
Flicker Free
Cabinet information
Bezel type (front)
3-sided frameless
Bezel Colour (front)
Black, Red
Bezel finishing (front)
Texture
Cabinet colour (backside)
Black, Red
Cabinet finishing (backside)
Texture
Removable stand
āœ“
Speakers
āœ“
Speaker power
2 W x 2
Kensington Lock
Vesa wallmount
100x100
Ergonomic information
Tilt
-5/23
Pivot
No
Gaming Features
Gaming style
Shooters, MMORPG, Action, FPS (eSports)
Game mode
RTS, FPS, Racing, Gamer 1, Gamer 2, Off
Gaming convenience
G-menu
Good for Console Gaming
PS5 Compatibility
1920x1080@120Hz
Xbox X Compatibility
1920x1080@120Hz
Xbox S Compatibility
1920x1080@120Hz
Sustainability
WEEE
REACH compliant
RoHs compliant
HF
Mercury free
Recycable packaging material
100 % recycable
Power Consumption
Power supply
Internal
Power source
100 - 240V 50/60Hz
Power consumption on (Energystar test method) in watts
Power consumption standby in watts
0.5
Power consumption off in watts
0.3
Energy class
E
Connectivity information
HDMI
HDMI 1.4 x 2
DisplayPort
DisplayPort 1.2 x 1
Audio Output
Headphone out (3.5mm)
Audio Input
D-SUB (VGA)
1x
Product Dimensions
Product dimensions incl. base (WxHxD) mm
421.2(H) Ɨ 536.1(W) Ɨ 227.4(D)
Product dimensions excl. base (WxHxD) mm
321.0(H) Ɨ 536.1(W) Ɨ 68.5(D)
Packaging dimensions (WxHxD) mm
480(H) x 730(W) x 160(D)
Gross weight incl. package (in kg)
6.11
Net weight excl. package (in kg)
3.84
Regulatory Compliance
CB
CE
TUV-Bauart-Mark
ISO 9241-307
EAC
FCC
Microsoft WHQL
Pixel policy
ISO 9241-307
What's in the box
HDMI cable
1.8
Displayport cable
1.8
Other information
OSD languages
-65%
Product Description
Specifications:
Display information
Screen size (inch)
23.6
Screen size (cm)
Flat / Curved
Curved
Curvature Radius
1500R
Display hardness
3H
Pixel Pitch (mm)
Pixels per Inch
93
Panel resolution
Resolution name
FHD
Aspect ratio
16:9
Panel type
VA
Backlight type
WLED
Max Refresh rate
165 Hz
Response time GtG
4 ms
Response time MPRT
1 ms
Static contrast ratio
Dynamic contrast ratio
80M:1
Viewing angle (CR10)
Display colours
16.7 Million
Brightness in nits
250 cd/m2
Video Features
Sync technology (VRR)
Freesync Premium
Sync range
Digital signal frequency
Blue Light Technology
Low Blue Light
Colour space (sRGB) CIE 1931 %
120
89
Colour space (NTSC) CIE 1931 %
85
Cabinet information
Bezel type (front)
3-sided frameless
Bezel Colour (front)
Bezel finishing (front)
Cabinet colour (backside)
Cabinet finishing (backside)
Removable stand
Speakers
Speaker power
2 W x 2
Kensington Lock
Vesa wallmount
100x100
Ergonomic information
Tilt
-5/23
Pivot
No
Gaming Features
Gaming style
Game mode
Gaming convenience
G-menu
Good for Console Gaming
PS5 Compatibility
1920x1080@120Hz
Xbox X Compatibility
1920x1080@120Hz
Xbox S Compatibility
1920x1080@120Hz
Sustainability
WEEE
REACH compliant
RoHs compliant
HF
Mercury free
Recycable packaging material
100 % recycable
Power Consumption
Power supply
Internal
Power source
100 - 240V 50/60Hz
0.5
Power consumption off in watts
0.3
Energy class
E
Connectivity information
HDMI
HDMI 1.4 x 2
DisplayPort
DisplayPort 1.2 x 1
Audio Output
Headphone out (3.5mm)
Audio Input
D-SUB (VGA)
1x
Product Dimensions
421.2(H) Ɨ 536.1(W) Ɨ 227.4(D)
321.0(H) Ɨ 536.1(W) Ɨ 68.5(D)
480(H) x 730(W) x 160(D)
6.11
3.84
Regulatory Compliance
CB
CE
TUV-Bauart-Mark
EAC
FCC
Microsoft WHQL
Pixel policy
What's in the box
HDMI cable
Displayport cable
Other information
OSD languages
AOC 24" Gaming Monitor G Line Curved 165Hz FHD | C24G2AE/BK | IRWINS MEGASTORE